Archiwum

W żywiole pisania

25 listopada  w Starej Kordegardzie odbyły się warsztaty pisarskie, podczas których dzieci i ich opiekunowie zmierzyli się z żywiołem opowieści. Uczestnicy spotkania mieli dokończyć historie stworzone przez pisarza Jarosława  Mikołajewskiego. Powstały bardzo oryginalne teksty. Zapraszamy do lektury.

Zobacz Kościuszkę! Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Od 20 października w Pałacu na Wyspie czynna jest wystawa obrazów z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Na wernisażu zostały zaprezentowane trzy płótna: "Kościuszko w West Point" Bolesława Jana Czedekowskiego, "Lisowczycy: strzelanie z łuku" Józefa Brandta oraz "Gamrat i Stańczyk" Jana Matejki.Od października do połowy grudnia 2017 r. prezentowane jest płótno Bolesława Jana Czedekowskiego. Potem kolejno eksponowane będą dzieła Brandta i Matejki.

"Portret wielokrotny" - otwarcie cyklu warsztatów dla dorosłych

Właśnie otworzyliśmy nowy cykl warsztatów edukacyjnych "Portret wielokrotny". Spotkania towarzyszą wystawie jednego obrazu Abrahama van den Tempela (1622-1672) "Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny", który pochodzi z kolekcji Hamburger Kunsthalle. Dzieło powstało w 1672 r. i stanowi przykład holenderskiego malarstwa z okresu złotego wieku w sztuce Niderlandów Północnych.

Kobieta w sztuce - zakończenie cyklu warsztatów

Właśnie zakończyliśmy cykl edukacyjny pod nazwą „Kobieta w sztuce”. W przeciągu trzech miesięcy mieliśmy okazję rozmawiać o obrazach z Królewskiej Kolekcji Malarstwa Stanisława Augusta, które przedstawiają kobiety. Niektóre z nich zostały namalowane przez artystki lub powstały na zlecenie mecenasek sztuki. Cykl towarzyszył wystawie jednego obrazu „Ariadna opuszczona przez Tezeusza”, który pochodzi z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie i do końca lipca jest eksponowany w Łazienkach Królewskich.  Autorem płótna jest Angelika Kauffmann, wybitna malarka z XVIII wieku, związana z dworami monarszymi i szlacheckimi we Francji, Prusach i Anglii.

Spotkanie przed obrazem kobiety

Za nami wolontariacki cykl edukacyjny o nazwie "Spotkanie przed obrazem kobiety". Warsztaty były poświęcone przedstawieniom kobiet w dziełach z Królewskiej Kolekcji Malarstwa Stanisława Augusta, a prowadziły je dwie wolontariuszki łazienkowskiego Ośrodka Edukacji: Aleksandra Nowicka, studentka historii sztuki oraz Malwina Wójcik, studentka prawa. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Warszawie.

Narodziny kolekcji - nieśmiertelność króla. Kobieta artystka i polityk

Na ostatnim warsztacie z cyklu "Narodziny kolekcji - nieśmiertelność króla” spotkaliśmy się w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie z uczniami Liceum im. N. Żmichowskiej. Tematem naszych rozmów było życie i twórczość XVIII-wiecznej malarki Angeliki Kauffmann.