Archiwum

Życzymy Wam Świąt pachnących cytrusami! Fotorelacja ze świątecznych warsztatów rodzinnych

W dniu 6 grudnia spotkaliśmy się w Starej Oranżerii  na warsztatach rodzinnych Święta pachnące cytrusami. W trakcie zajęć stworzyliśmy pięknie pachnące egzotyczne dekoracje oraz ozdoby choinkowe. Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji:

Jak (nie) dyskutować, czyli pułapki argumentacji. Relacja z warsztatów "Przeklęte pytania"

28 listopada uczniowie z liceum im. Batorego wzięli udział w zajęciach, których celem
było zdobycie najważniejszej umiejętności dobrego filozofa – sztuki właściwej argumentacji. Po krótkiej dyskusji licealiści wspólnie doszli do wniosku, że nawet najlepiej formalnie skonstruowany argument nie jest gwarancja, że przekonamy słuchacza do naszej racji. Co miałoby być zatem kluczem do zdobycia uznania dla naszych argumentów?

Po odpowiedź sięgnęliśmy wspólnie po trójkąt retoryczny Arystotelesa. Uczniowie wykorzystując osobno ethos pathos i logos przygotowali w trzej grupach wystąpienia, w których mieli za zadanie przekonać audytorium do uznania potrzeby zniesienia obowiązku szkolnego dla osób powyżej 15 roku życia. Zadaniem licealistów było również zastanowienie się, który zespół (ethos/pathos/logos) najlepiej reprezentowałby ich interesy w Sejmie.

Deski Teatru Królewskiego w Starej Pomarańczarni stały się polem walki, gdzie wiarygodność mówcy, emocje oraz logika i fakty ścierały się ze sobą, chcąc przekonać słuchaczy, do tego, która strategia jest rzeczywiście najbardziej odpowiednia do zabierania głosu z sejmowej mównicy. Czy jednak taki powinien być właściwy cel dyskutowania? Obejrzane na koniec spotkania wystąpienie Daniela H. Cohena na konferencji TED  zwróciło uwagę licealistów, że dyskusja to nie zawsze musi być wojna.
 

Król, muzy i pomarańcze... Rodzinne czytanie naszej nowej książki z Jolantą Fraszyńską

Dobiegł końca remont jednego z najważniejszych miejsc w letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Po odsłonięciu malowideł ściennych i odtworzeniu ekspozycji królewskich rzeźb, Stara Oranżeria odzyskała swój oryginalny blask. Wygląda jednak na to, że to jeszcze nie koniec niespodzianek dla zwiedzających. W okolicznych alejkach słychać ostatnio śmiechy, muzykę i rozmowy w egzotycznie brzmiącym języku. Czyżby próby nowej instalacji dźwiękowej?

Hello Italia - kilka wspomnień z naszych włoskich warsztatów

Za nami cykl rodzinnych warsztatów lingwistycznych pt. Hello Italia!

Co kryje się w Starej Oranżerii?

Gdzie w Warszawie znajdziecie drzewka pomarańczowe, starożytne rzeźby, włoski pejzaż nad wodą i malownicze ruiny?  To wszystko i wiele więcej kryje pod jednym dachem budynek Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. W odkrywaniu tajemnic tego niezwykłego miejsca pomoże Wam nasza nowa książka.

Designer Toy - skonstruuj zbawkę dla swojego dziecka!

Wszystkich miłośników warsztatów KROPKI W PASKI - KRÓLEWSKA KOLEKCJA KONTRASTÓW, a także rodziców, którzy chcieliby sami tworzyć zabawki dla swoich dzieci, zapraszamy do wspólnej zabawy:

Drodzy Kropkowicze!
Zapraszamy Was do wspólnej zabawy z wybranym duetem przeciwieństw.
W ramach akcji Designer Toy jako rodzice, czy opiekunowie możecie zainspirować się tematyką warsztatów wykonując autorskie zabawki dla swych dzieci. Debiutując macie okazję udostępnić swoje pomysły, a wraz z nimi instrukcje jak wykonać zabawki przy użyciu prostych środków i łatwo dostępnych materiałów. Przyniesione zabawki na warsztat zostaną użyte przez prowadzącego do twórczej zabawy w trakcie warsztatu.