Kończymy rok pełen malarskich wyzwań, które podejmowaliśmy podczas warsztatów "Barwne Bajki" i "Mała Malarnia". Zachęcamy do zapoznania się z książką "Poznajemy arcydzieła.Przewodnik po sztuce" Rosie Dickins, która pozwoli Wam na kontynuację twórczej przygody z malarstwem i poszerzanie wiedzy z historii sztuki.
Archiwum

Smaki wyczekiwania. Postne dania na królewskim stole
Potrawy podawane podczas adwentu, a także sama wieczerza wigilijna obfitowały na magnackich stołach w wiele znanych nam do dzisiaj potraw jak barszcz klarowany, zupa migdałowa, kluski czy marynowane śledzie. Przepisy na wiele z nich przybliża książka kucharska „Kuchnia na sześć osób podług przepisu JP Tremona”. W spisie potraw przygotowanym z myślą o codziennym menu Paul Tremo osobną jej część poświęca daniom rybnym typowym dla posiłków postnych.

Dokarmianie zwierząt zimą
Zima to szczególny czas w życiu zwierząt i roślin. Dzień jest znacznie krótszy, a temperatury niższe. Każdy organizm żywy musi sobie z tym radzić na swój sposób. Rośliny wstrzymują wegetację, część zwierząt zapada w sen zimowy, a część udaje się w cieplejsze rejony. Jest jednak tez grupa zwierząt, która zostaje w Polsce na zimę. Te zwierzęta zazwyczaj chętnie korzystają z dokarmiania przez człowieka.

Detale pod lupą, czyli o uważnym patrzeniu
Autorzy zdjęć nadesłanych do naszego archiwum społecznego, fotografując bliskich na tle przyrody i architektury Łazienek, utrwalili szereg przemian zachodzących w wyglądzie historycznych obiektów. Przyglądając się archiwalnym kadrom, nawet tym na pozór dobrze znanym, warto zwrócić uwagę na drugoplanowe detale.

Losy listopadowego spiskowca. Historia Piotra Wysockiego
Jego pomnik stoi dziś w Łazienkach Królewskich, obok budynku Podchorążówki. To właśnie tam 190 lat temu rozpoczął powstanie Piotr Wysocki. Kim właściwie był jeden z głównych bohaterów Nocy Listopadowej?

256. rocznica koronacji Stanisława Augusta
25 listopada obchodziliśmy 256. rocznicę koronacji ostatniego króla Polski. Od kilku lat kolejne rocznice tego wydarzenia stanowią w naszym Muzeum okazję do tego, aby oddać głos badaczom młodego pokolenia, którzy w swoich badaniach koncentrują się na zgłębianiu wiedzy o II poł. XVIII wieku. Efektami naszych spotkań są dwie publikacje książkowe (Zmierzch i świt. Stanisław August i Rzeczpospolita 1764–1795 oraz Królewskie diagnozy. Pisma publicystyczne Stanisława Augusta), artykuły problemowe w „Bazie wiedzy” na stronie internetowej Muzeum oraz nagrania na muzealnym kanale YouTube.