Kończymy rok pełen malarskich wyzwań, które podejmowaliśmy podczas warsztatów "Barwne Bajki" i "Mała Malarnia". Zachęcamy do zapoznania się z książką "Poznajemy arcydzieła.Przewodnik po sztuce" Rosie Dickins, która pozwoli Wam na kontynuację twórczej przygody z malarstwem i poszerzanie wiedzy z historii sztuki.
Archiwum
Smaki wyczekiwania. Postne dania na królewskim stole
Potrawy podawane podczas adwentu, a także sama wieczerza wigilijna obfitowały na magnackich stołach w wiele znanych nam do dzisiaj potraw jak barszcz klarowany, zupa migdałowa, kluski czy marynowane śledzie. Przepisy na wiele z nich przybliża książka kucharska „Kuchnia na sześć osób podług przepisu JP Tremona”. W spisie potraw przygotowanym z myślą o codziennym menu Paul Tremo osobną jej część poświęca daniom rybnym typowym dla posiłków postnych.
Dokarmianie zwierząt zimą
Zima to szczególny czas w życiu zwierząt i roślin. Dzień jest znacznie krótszy, a temperatury niższe. Każdy organizm żywy musi sobie z tym radzić na swój sposób. Rośliny wstrzymują wegetację, część zwierząt zapada w sen zimowy, a część udaje się w cieplejsze rejony. Jest jednak tez grupa zwierząt, która zostaje w Polsce na zimę. Te zwierzęta zazwyczaj chętnie korzystają z dokarmiania przez człowieka.
Znane czy nieznane?
Ogród łazienkowski to 76 hektarów terenu zielonego, będącego enklawą dla wielu gatunków zwierząt. Niektóre z nich są ciekawskie i otwarte w kontaktach z człowiekiem, a niektóre bardzo skryte. Zarówno tryb życia, pory aktywności, jak i miejsce, w którym przebywają, warunkują to, czy będziemy w stanie je spotkać i obserwować. Czasami o obecności konkretnego gatunku możemy się dowiedzieć jedynie dzięki śladom, jakie zostawia. A bardzo często mimo że jakieś ślady bytowania zwierząt są „na wyciągnięcie ręki”, nie powinniśmy się do nich zbliżać, aby nie zburzyć spokoju panującego w świecie zwierząt i nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Niektóre elementy świata roślinnego są z kolei na tyle małe, że czasami ich obserwacja może sprawiać trudność.
Detale pod lupą, czyli o uważnym patrzeniu
Autorzy zdjęć nadesłanych do naszego archiwum społecznego, fotografując bliskich na tle przyrody i architektury Łazienek, utrwalili szereg przemian zachodzących w wyglądzie historycznych obiektów. Przyglądając się archiwalnym kadrom, nawet tym na pozór dobrze znanym, warto zwrócić uwagę na drugoplanowe detale.
Losy listopadowego spiskowca. Historia Piotra Wysockiego
Jego pomnik stoi dziś w Łazienkach Królewskich, obok budynku Podchorążówki. To właśnie tam 190 lat temu rozpoczął powstanie Piotr Wysocki. Kim właściwie był jeden z głównych bohaterów Nocy Listopadowej?