Archiwum

Warzywa rozrzucone na kremowej, pofałdowanej serwecie. Od lewej: trzy cebule, cztery buraki i seler.

Królewska kuchnia Paula Tremo. Polskie ogrodowiny włoskim sposobem sporządzane

W XVIII-wiecznej kuchni receptury na dania z warzyw należały do mniej licznych, zazwyczaj stanowiąc dodatek do dania głównego lub składnik wywarów. Na próżno także szukać w ówczesnych jadłospisach przepisów na potrawy ze świeżych jarzyn. Tym bardziej cieszy i zaskakuje książka kucharska Paula Tremo, w której autor, obok pieczonych czy gotowanych bulw i korzeni, zachęcał także do przygotowywania sałat i jarmużu.

Sala stołowa w Pałacu Myślewickim w Łazienkach z malowidłami na ścianach, które ukazują włoskie widoki

Weduty, kaprysy i księgi kostiumowe

Jan Bogumił Plersch był artystą malarzem, który w letniej rezydencji Stanisława Augusta wykonywał dekoracje ścienne niemal we wszystkich pawilonach. Był on również autorem malarstwa iluzjonistycznego i scenografii teatralnej do sali widowiskowej w Starej Oranżerii. O jego wyjątkowym talencie świadczą między innymi polichromie w sali jadalnej Pałacu Myślewickiego, który był urządzany około 1778 r. 

O malowaniu według instrukcji

W kolekcji obrazów Stanisław Augusta możemy odnaleźć pejzaże namalowane przez wiedieńskiego artystę Josepha Roosa. Dzięki zachowanej korespondencji wiemy, że wygląd tych obrazów nie zależał tylko od decyzji artysty. Malarz wysyłał do króla listy, w których konsultował z nim swoje malarskie decyzje, np. w jednym z listów prosi o akceptację skali przedstawionych zwierząt.

Składniki potrzebne do przygotowania zupy migdałowej ułożone na kremowej serwecie: (od lewej) miska z ugotowanym ryżem, dwie cytryny, miseczka z cukrem brązowym, migdały.

Królewska kuchnia Paula Tremo. Zupa nieoczywista

Obiady czwartkowe zyskały sławę już w czasach króla Stanisława Augusta. Spotkania, podczas których dyskutowano o kulturze, sztuce i nauce, odbywały się na Zamku Królewskim i w Łazienkach. Przeszły do historii nie tylko ze względu na znamienitych gości, ale także dzięki wykwintnemu menu. Przez najbliższe miesiące będziemy je dla Was na nowo odkrywać, przyrządzając i wspólnie degustując wybrane potrawy.

Czarno-białe zdjęcie. Dr Akvilė Naudžiūnienė siedzi na drewnianych schodach, w tle półki z książkami.

Poznawanie świata, poznawanie historii

Dobiega właśnie końca rok szkolny, za nami jest już również większość egzaminów maturalnych. Zbliża się okres wakacyjny, nie tylko zresztą w Polsce. Na rozpoczęcie letniego wypoczynku zachęcamy – szczególnie nauczycieli – do przeniesienia się w realia systemu oświaty sąsiedniego kraju: Litwy. Naszą przewodniczką będzie Akvilė Naudžiūnienė, specjalistka w zakresie dydaktyki historii i historii edukacji.

Czarno-biała fotografia. Janusz Kusociński w koszulce z Orłem Białym na piersi.

Janusz Kusociński "Kusy" (1907-1940) - olimpijczyk i… łazienkowski ogrodnik

21 czerwca 2020 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę śmierci Janusza Kusocińskiego, zwanego Kusym - jednego z najbardziej znanych i wybitnych sportowców międzywojennej Polski. W jaki sposób był związany z Łazienkami?