Archiwum

Karta z obrazem "Stara kobieta z doniczką i kwiatem", autor nieokreślony

Poznajemy arcydzieła. Książka o sztuce dla dzieci

Kończymy rok pełen malarskich wyzwań, które podejmowaliśmy podczas warsztatów "Barwne Bajki" i "Mała Malarnia". Zachęcamy do zapoznania się z książką "Poznajemy arcydzieła.Przewodnik po sztuce" Rosie Dickins, która pozwoli Wam na kontynuację twórczej przygody z malarstwem i poszerzanie wiedzy z  historii sztuki.

Obraz "Kobieta z dzieckiem oprawiająca ryby" Nieokreślony autor

Smaki wyczekiwania. Postne dania na królewskim stole

Potrawy podawane podczas adwentu, a także sama wieczerza wigilijna obfitowały na magnackich stołach w wiele znanych nam do dzisiaj potraw jak barszcz klarowany, zupa migdałowa, kluski czy marynowane śledzie. Przepisy na wiele z nich przybliża książka kucharska „Kuchnia na sześć osób podług przepisu JP Tremona”. W spisie potraw przygotowanym z myślą o codziennym menu Paul Tremo osobną jej część poświęca daniom rybnym typowym dla posiłków postnych.

Dokarmianie zwierząt zimą

Zima to szczególny czas w życiu zwierząt i roślin. Dzień jest znacznie krótszy, a temperatury niższe. Każdy organizm żywy musi sobie z tym radzić na swój sposób. Rośliny wstrzymują wegetację, część zwierząt zapada w sen zimowy, a część udaje się w cieplejsze rejony. Jest jednak tez grupa zwierząt, która zostaje w Polsce na zimę. Te zwierzęta zazwyczaj chętnie korzystają z dokarmiania przez człowieka.

Czarno-biała fotografia. Wnętrze Jadalni w Pałacu na Wyspie, chłopiec spogląda na stojący przed nim, na kominku zegar w formie rzeźby mężczyzny dźwigającego kulę.

Detale pod lupą, czyli o uważnym patrzeniu

Autorzy zdjęć nadesłanych do naszego archiwum społecznego, fotografując bliskich na tle przyrody i architektury Łazienek, utrwalili szereg przemian zachodzących w wyglądzie historycznych obiektów. Przyglądając się archiwalnym kadrom, nawet tym na pozór dobrze znanym, warto zwrócić uwagę na drugoplanowe detale.

Ilustracja czarno-biała. Piotr Wysocki w wieku 33 lat. w mundurze podporucznika armii Królestwa Polskiego.

Losy listopadowego spiskowca. Historia Piotra Wysockiego

Jego pomnik stoi dziś w Łazienkach Królewskich, obok budynku Podchorążówki. To właśnie tam 190 lat temu rozpoczął powstanie Piotr Wysocki. Kim właściwie był jeden z głównych bohaterów Nocy Listopadowej?

Zrzut ekranu. Sześć okienek w dwóch rzędach. W górnym rzędzie od lewej: pierwsze okienko - plansza tytułowa z napisem "Seminarium naukowe z okazji 256. rocznicy koronacji Stanisława Augusta. Muzeum Łazienki Królewskie, 25 listopada 2020 r.", drugie okienko

256. rocznica koronacji Stanisława Augusta

25 listopada obchodziliśmy 256. rocznicę koronacji ostatniego króla Polski. Od kilku lat kolejne rocznice tego wydarzenia stanowią w naszym Muzeum okazję do tego, aby oddać głos badaczom młodego pokolenia, którzy w swoich badaniach koncentrują się na zgłębianiu wiedzy o II poł. XVIII wieku. Efektami naszych spotkań są dwie publikacje książkowe (Zmierzch i świt. Stanisław August i Rzeczpospolita 1764–1795 oraz Królewskie diagnozy. Pisma publicystyczne Stanisława Augusta), artykuły problemowe w „Bazie wiedzy” na stronie internetowej Muzeum oraz nagrania na muzealnym kanale YouTube.