W listopadzie i w grudniu 2021 r. wybraliśmy się w podróż tropem porcelany w związku z wystawą "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej".
Archiwum
Haiku w Ogrodach
Łazienkowskie ogrody wydają się idealnym miejscem do poszukiwania inspiracji przez twórców.
Narzędzia do pielęgnacji ogrodów - przeszłość i przyszłość
Od najdawniejszych czasów człowiek uprawiał ziemię i czynił ją sobie poddaną. Czerpał z niej pożytek i radość, widząc, jakie efekty przynosi praca. Ziemia daje człowiekowi pokarm potrzebny do życia, powstają na niej również ogrody stworzone według planu człowieka.
"Walizki z książkami". Piknik rodzinny w ramach "Czytelni plenerowej"
W sierpniu i we wrześniu w podcieniach Starej Kordegardy na dzieci i młodzież czekały walizki z książkami.
Grzybobranie nie zawsze bezpieczene
Początek jesieni zawsze kojarzy się z grzybobraniem. W mediach społecznościowych użytkownicy prześcigają się, kto wstawi zdjęcie pełniejszych wiader czy koszyków, kto znajdzie ciekawsze czy smaczniejsze gatunki grzybów. Jesień dzięki temu jest czasem, w którym więcej ludzi obcuje z przyrodą podczas leśnych spacerów. Jest to niezwykle pozytywny aspekt czasu grzybobrania, jednak zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.
Smaki dziedzictwa. Kuchnie w Łazienkach
Zwiedzając królewskie zamki i pałace, zachwycamy się panującym w nich luksusem i przepychem. Przechodząc przez niekończące się przedpokoje, gabinety i garderoby, podziwiamy bogato zdobione łoża, szafy i inne meble. Czasem - choć niezbyt często - trafi się stół zastawiony kryształami i porcelaną. Jednak właściwie nigdy nie dane jest nam zwiedzanie miejsc, w których przygotowywano potrawy podawane potem na wspaniałej zastawie. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego tak się dzieje?