Archiwum

Cykl wykładów IV Festiwalu Edukacji "Podróże po Danii"

Cykl wykładów poświęconych duńskiej kulturze Oświecenia oraz szeroko pojętej kulturze stołu właśnie dobiegł końca. Spotkania były organizowane w ramach IV Festiwalu Edukacji zatytułowanego „Podróże po Danii”, który towarzyszył wystawie „Flora Danica. Stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød”. Wydarzenia, adresowane do osób dorosłych, przyciągnęły licznych odbiorców. Publiczność w każdy czwartek października miała możliwość nie tylko wysłuchać, ale i porozmawiać o oświeceniowej kulturze z uwzględnieniem duńskiej perspektywy.

Warsztaty rodzinne "Sekrety z zielnika"

Warsztaty Sekrety z zielnika

Filozoficzne atelier fotograficzne

Za nami projekcja filmu "Kochanek Królowej" (reż. Nikolaj Arcel). Film, prezentowany
w ramach IV Festiwalu Edukacji, opowiada o trudnych narodzinach duńskiego Oświecenia. Burzliwa historia królewskiego lekarz i wolnomyśliciela dr Johann Friedricha Struensee, była dla nas pretekstem do nietypowej akcji filozoficznej.

Kobieta dotyka rzeźby z gipsu. W prawej ręce trzyma element formy, z której została wykonana rzeźba. Obok prowadząca warsztaty opowiada o rzeźbie.

Warsztaty "Formy i kształty Królewskiej Galerii Rzeźby" dla osób z dysfunkcją wzroku

Poczas warsztatów "Formy i kształty Królewskiej Galerii Rzeźby" uczestnicy poznali najważniejsze rzeźby antycznych cesarzy oraz mitologicznych bogów i herosów z kolekcji Stanisława Augusta. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, jaką rolę w poznawaniu świata w XVIII wieku odgrywało kopiowanie starożytnych rzeźb. Następnie w Formieni samodzielnie wykonali gipsowe kopie wybranych motywów i ornamentów.

Uczestnicy warsztatów formierskich w Formierni przesiewają gips przez małe sitka. Są ubrani w białe fartuchy.

Warsztaty "W królewskiej Formierni"

Warsztaty "W królewskiej Formierni” poprowadziliśmy w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier odbyły się w kameralnym gronie, w przestrzeniach pozbawionych barier architektonicznych w Starej Oranżerii. Spotkanie dostosowane było dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i słuchu.