Archiwum

Zimowa ankieta dla seniorów. Zapraszamy do uczestnictwa!


Loading...

Bioróżnorodność w ogrodzie - jak próbowano zapanować nad naturąOgrody od zawsze pełniły ważną rolę w naszym życiu. To nie tylko możliwość odpoczynku w kontakcie z naturą, jak niedzielny spacer po Łazienkach, karmienie ptaków czy wiewiórek. Ogrody mają też wiele innych funkcji, o których często zapominamy… a już sama historia ogrodów jest dość długa i pełna niesamowitych zawirowań.  Już od starożytności człowiek pragnął otaczać się życiodajną zielenią. Biblijny Raj, słynne Wiszące ogrody Babilonu, będące jednymi z siedmiu antycznych cudów świata, to tylko najbardziej znane przykłady takich miejsc. Nierzadko bywały symbolem potęgi władców, siły ich imperiów. Przez wieki, a również i dziś, ogrody pełniły też bardzo praktyczną funkcję – produkowały żywność. Przydomowe ogródki pozwalały sadzić różne warzywa i owoce. Czasami pozwalały właścicielom przetrwać najcięższe chwile, o czym przekonali się m.in. mieszkańcy Paryża w latach drugiej wojny światowej. Każdy skwer miejski, a nawet zwyczajne balkony były na wagę złota – uprawiano na nich ziemniaki, marchew czy cebulę.
Ogród to również miejsce spotkań, wymiany poglądów, a nawet politycznej agitacji. W życiu dawnego Londynu ogromną rolę odegrał Hyde Park. Dziś jest synonimem swobodnej dyskusji w Internecie. Central Park w Nowym Jorku pełni ciągle podobną funkcję. Napotkamy tam wszelkie możliwe formy twórczości artystycznej, do jakiej zdolny jest człowiek.
Ogród pełnił też często funkcje dydaktyczne. Sadzone w nim egzotyczne gatunki roślin, pozwalały ludziom na poznanie dalekiego, nieznanego im świata. Z resztą trzymano tam nie tylko rośliny. Nieprzypadkowo mówimy też o „ogrodach zoologicznych”. W takich zielonych miejscach, zwłaszcza w szklarniach i oranżeriach, w wymyślnych klatkach i wolierach, hodowano ssaki i ptaki z cieplejszych rejonów globu. Dziś funkcje zoo i ogrodów botanicznych mocno odbiegają od tych historycznych. To, przede wszystkim, ratowanie rzadkich, ginących gatunków. Jakże odmienne od dawnego, rabunkowego chwytania zwierząt do przypałacowych kolekcji. Ogrody stały się więc swego rodzaju symbolem tego, jak człowiek traktuje naturę. Najdobitniejszym tego przykładem są dwa założenia ogrodowe: ogród francuski i angielski.
Ten pierwszy to uosobienie absolutyzmu, prądu filozoficznego popularnego w XVII i XVIII wieku. Człowiek jest w nim centrum wszechświata, swoim rozumem potrafi kontrolować wszystko, wybić się ponad przyziemną naturę. Geometryczne kształty, proste linie, rabaty sadzone z perfekcyjną dokładnością, sztuczne wodospady, łatwo dzięki nim rozpoznać ten typ ogrodu. W tak uporządkowanym świecie człowiek narzucał swoją wolę nieujarzmionej i złej, w swej naturze, przyrodzie.
Ogród angielski był odmienny w swoim charakterze. Powstał na zasadzie przeciwstawienia się absolutyzmowi, kierując się popularnym w XVIII i XIX wieku romantyzmem. Zaczęto wtedy zwracać uwagę na inne niż fizyczne potrzeby człowieka, zwłaszcza na jego duchowość. Fascynacja naturą, jej dzikością i tajemniczością, zaowocowała powstaniem parków, przypominających swoim wyglądem prawdziwe lasy. Nie brakło w nich i innych, sztucznych elementów. Stylizowane na średniowiecze lub starożytność ruiny, antyczne rzeźby, „magiczne” miejsca, w których można spokojnie się zamyślić. Człowiek miał wrócić do korzeni, zbliżyć ponownie do natury.

 Aby zobaczyć oba ogrody, nie trzeba szukać daleko. Oba popularne założenia architektoniczne możemy podziwiać również w Łazienkach. Okolice Pałacu na wyspie, z przystrzyżonymi żywopłotami, równymi, kwietnymi rabatami to XVIII wieczny Ogród Królewski, tworzony właśnie w stylu francuskim. Część położona bliżej skarpy to XIX wieczny Ogród Romantyczny, z piękną Świątynią Sybilli i Świątynią Egipską. Doskonały przykład stylu angielskiego, ponieważ dzisiejsze ogrody łączą w sobie wiele elementów, zarówno pod względem budowy jak i funkcji. Nie można też przegapić XX wiecznego Ogrodu Modernistycznego. W najbliższej przyszłości, powstanie w Łazienkach Ogród XXI wieku, wpasowany w otaczającą przestrzeń tak, by nie zdominować pozostałych części parku.
 Na najbliższym spotkaniu Klubu Królewskich Przyrodników przybliżymy sobie historię ogrodów. Poznamy też ich rozmaite funkcje. Zobaczymy też jak zmieniał się stosunek człowieka do natury i jakie przyniosło to efekty. Ogród, będący symbolem przyrody, pozwoli nam poznać czym jest bioróżnorodność. Dowiemy się w jaki sposób można ją chronić przed zniszczeniem.
Zwykły ogród, a tyle niezwykłych zjawisk!

Biało na białym. Przechodzimy na zimową edukację.


Czekaliśmy, tęskniliśmy i JEST. Zapraszamy na spacer lub biegi, na zajęcia i koncerty. W zimowej aurze rozpoczynamy nowy cykl warsztatów dla dzieci w wieku 6-10 lat. Zapraszamy do małej akademii sztuk w letniej rezydencji Stanisława Augusta.

Artyści rezydujący gościnnie w Łazienkach Królewskich zaprezentują uczestnikom różne techniki artystyczne. Poprzez bezpośredni kontakt z twórcami – grafikami, performerami, filmowcami czy architektami – postaramy się stworzyć unikalne miejsce wymiany myśli twórczej, małą Akademię Sztuk w letniej rezydencji króla Stanisława Augusta.

Na koniec projektu, jak w prawdziwej akademii, każdy z uczestników będzie mógł zaprezentować swoje dzieło na wystawie w Starej Kordegardzie. Każdy otrzyma też specjalny certyfikat Młodego Rezydenta Łazienek Królewskich.Bilet rodzinny: 15zł
Karnet roczny: 150 zł
Karnet na 6 warsztatów: 70 zł
Info i zapisy:  22 50 60 102 lub warsztaty@lazienki-krolewskie.pl
Miejsce spotkań:  Pałac na Wyspie
Termin: trzecia niedziela miesiąca, godz. 11
Pierwsze spotkanie: 19.01.2014 g. 11:00
SŁOWO
Mam na imię Loesje i pochodzę z Holandii. Wraz z grupą przyjaciół piszę krótkie teksty na tematy, które wydają nam się ciekawe, a następnie zamieszczamy je na prostych, czarno-białych plakatach. Tym razem zapraszamy Was do Łazienek! Poprzez wspólną zabawę słowem, tekstem i komiksem stworzymy mnóstwo inspirujących historii.
Prowadząca:  Joanna Michnicka
Animatorka kultury, trenerka młodzieżowa, pedagożka. Studentka socjologii stosowanej i absolwentka studiów gender mainstreaming w IBL PAN. Działa w zakresie edukacji pozaformalnej: antydyskryminacyjnej, obywatelskiej, ekologicznej, społecznej, artystycznej. W Loesje Polska moderuje warsztaty kreatywnego pisania.
Więcej o projekcie LOESJE: http://www.loesje.pl/index.php/o-loesje

Zimowy spacer, np z Rośnij WAWNowy projekt Rośnij WAW zaprasza Was na spacery po zielonej Warszawie, w tym do naszego ogrodu, w którym jest rzeczywiście pięknie teraz. Poza kaczkami i wiewiórkami spotkacie też wiele innych zwierząt, które można oglądać np z piękną książką "Miejskie Safari" albo z naszą "Mapą Odkrywców Wiewiórek" (wersja z naklejkami do kupienia w kasach Muzeum).
 Podczas spaceru warto podejrzeć nasz nowy ogród naturalistyczny z elementami architektury chińskiej, którego pierwszy etap realizacji można oglądać w pobliżu Starej Pomarańczarni. Zimozielone krzewy cieszą oko, prawda?