Archiwum

"Poznaj Króla" lekcja muzealna dla przedszkolaków

Jednym z głównych działań Ośrodka Edukacji są lekcje muzealne dla przedszkoli i szkół. Dziś odbyła się jedna z pierwszych naszych lekcji pt. "Poznaj Króla" w Pałacu na Wodzie.
Oprowadzanie dzieci było nietradycyjne, atrakcyjne dla pięciolatków. Dzieci przeszły po wnętrzach Pałacu, odpowiadając na pytania i rozwiązując zagadki związane z królem. W sali jadalnej pani pytała: "Gdzie są stoły skoro to sala jadalna?" Na pierwszym piętrze, dzieci zastanawiały się nad tym, dlaczego okna są ulokowane przy samej podłodze, a w garderobie króla dowiedziały się, że król pudrowany był na strychu, aby nie uszkodzić obrazów.

Zwiedzanie Pałacu zakończyło się w Sali Balowej lekcją Menueta - francuskiego tańca dworskiego. Dzieci ustawiły się w rzędach, twarzami do siebie, kłaniając się i podając sobie ręce. 

Łazienki Krainą Fauna

Pewnego styczniowego popołudnia, gdy projekt Kraina Fauna istniał jedynie w zamyśle, koordynatorka projektu, powiedziała: „Pamiętam, gdy jako dziecko, oglądając Opowieści z Narnii, wywarła na mnie wrażenie scena, w której dziewczynka przechodzi przez szafę prowadzącą do równoległego, magicznego świata”. To właśnie ta scena stała się punktem wyjścia do stworzenia warsztatów fotograficznych dla dzieci, które odbyły się we wtorek i środę w Łazienkach, i zostaną powtórzone w nadchodzącym tygodniu. 
Podczas wtorkowych warsztatów, po rozmowie na temat równoległych światów oraz obejrzeniu sceny z filmu, ogród łazienkowski stał się magiczną krainą, Krainą Fauna. Wkroczyły do niej dzieci z aparatami fotograficznymi, aby udokumentować fantastyczne i tajemnicze zakątki Łazienek. Wiewiórki i pawie stały się towarzyszami przygody, dziuple stanowiły drzwi do kolejnych łazienkowskich pomieszczeń, a gałęzie drzew przypominały upiorne dłonie, które, mamiąc, namawiały dzieci do zapuszczania się w głąb parku.
Gorąco zachęcamy do bliższego zapoznania się z projektem Kraina Fauna poprzez zdjęcia znajdujące się w zakładce "Galeria".

MS

Artykuły

PRZEDSZKOLAK W MUZEUM

Reportaże

Zakładka "Reportaże" służy refleksjom, obserwacjom, przemyśleniom na temat działań edukacyjnych w Łazienkach Królewskich. Reportaże pisane są przez wszystkich chętnych związanych z Ośrodkiem Edukacji w Łazienkach.

Łazienkowi Opowiadacze

W niedzielę, 6 marca, ruszy cykl spotkań rodzinnych “Łazienkowi Opowiadacze”, do którego już w tym tygodniu rozpoczęliśmy przygotowania. W ostatnich dniach odwiedzili nas młodzi słuchacze z objętego przez Ośrodek Edukacji patronatem - przedszkola Akademia Króla Stasia, aby wysłuchać tzw. bajko-opowiadaczy - osób specjalizujących się w opowiadaniu bajek. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w nadchodzących bajkowych spotkaniach rodzinnych. Szczegóły na stronie Łazienek Królewskich w zakładce 'Edukacja' - 'Warsztaty Niedzielne'. Na zdjęciach poniżej warsztaty na podstawie bajki "Pawie Piórka", a w galerii zdjęć - fotografie z sesji z bajką "O Łysym Pawiu".
MS
 fot. Maciej Stępiński

Łazienkowi Opowiadacze

W niedzielę, 6 marca, rusza cykl spotkań rodzinnych pt. “Łazienkowi Opowiadacze”, do którego już w tym tygodniu rozpoczęliśmy przygotowania. W ciągu ostatnich dni odwiedzili nas młodzi słuchacze z objętej przez Ośrodek Edukacji patronatem - Akademii Króla Stasia, aby wysłuchać tzw. bajko-opowiadaczy - osób specjalizujących się w opowiadaniu bajek. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w nadchodzących bajkowych spotkaniach rodzinnych. Szczegóły znajdziecie na stronie Łazienek Królewskich w zakładce ‘Edukacja’.