Archiwum

Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Obrazów

Dnia 22 kwietnia o godzinie 12:00 w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie odbyła się akcja w ramach wydarzeń Dnia Wolnej Sztuki. W tym samym czasie kilkadziesiąt muzeów, galerii i instytucji kultury w Polsce zorganizowało spotkania z publicznością, aby udostępnić im swoje zbiory sztuki w sposób odmienny od tego, który ma miejsce zazwyczaj podczas Nocy Muzeów. Dzień Wolnej Sztuki odbył się już po raz siódmy i jest organizowany corocznie po to, by przekonać zwiedzających, że warto zobaczyć mniej, acz dokładniej. Można bowiem oglądać wolnej, bez specjalistycznego przygotowania, liczy się tylko to, co czujemy i myślimy, patrząc na dzieła.

Kobieta w sztuce - warsztaty dla dorosłych

Właśnie otworzyliśmy cykl edukacyjny „Kobieta w sztuce” poświęcony dziełom z królewskiej kolekcji malarstwa Stanisława Augusta. Spotkania towarzyszą wystawie jednego obrazu "Ariadna opuszczona przez Tezeusza" autorstwa Angeliki Kauffmann. Dzieło pochodzi z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, a jego autorką jest jedna z najznamienitszych malarek w XVIII-wiecznej Europie. Na wystawie czynnej do końca lipca w Pałacu na Wyspie oprócz drezdeńskiego płótna można zobaczyć „Portret księżnej Pubblicoli Santacroce”, który został namalowany przez tę samą artystkę na zamówienie księżnej jako podarunek dla Stanisława Augusta.

Narodziny Kolekcji - Nieśmiertelność Króla. Galeria Rzeźby Stanisława Augusta

Za nami kolejny warsztat z uczniami warszawskiego liceum im. N. Żmichowskiej w ramach cyklu edukacyjnego "Narodziny Kolekcji - Nieśmiertelność Króla". Tym razem spotkaliśmy się w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii. Punktem wyjścia do rozmów o antycznych i nowożytnych zbiorach były przedstawienia greckich bogiń, które porównaliśmy z figurami mitologicznych bohaterów i herosów. Następnie prześledziliśmy historię antycznej rzeźby w okresach: archaicznym, klasycznym i hellenistycznym.