Archiwum

medal z prawym profilem mężczyzny i napisem wkoło

Kolekcje zgłoszone do projektu "Kolekcjonerzy wrażeń" cz. 1

Prezentację kolekcji nadesłanych na projekt "Kolekcjonerzy wrażeń' zaczynamy od zbiorów pana Bartosza Roszaka, który interesuje się przedmiotami będącymi niegdyś własnością polskich monarchów oraz członków polskich rodzin książęcych i szlacheckich.

Mapa Łazienek Królewskich z pionkami w formie zdjęć budynków

Wiek nie gra roli. Warsztaty dla osób z chorobą Alzheimera


W ramach współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Fundacją Zdrowie w głowie, która mieści się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica, odbył się cykl spotkań dla osób z chorobą Alzheimera.

kolorowe motyle umieszczone w kwadratowych ramkach

Kolekcjonerzy wrażeń, czyli pasja zbierania

Przez kilka miesięcy tego roku w Łazienkach Królewskich gościł obraz "Jeździec polski" pędzla Rembrandta. To skłoniło nas do bliższego zapoznania się z postacią wielkiego malarza i odkrycia, że był on zapalonym kolekcjonerem.

Kołacz królewski - satyra na I rozbiór. Czarno-biała rycina. Przedstawia władców Rosji, Prus i Austrii wskazujących na mapie Rzeczypospolitej ziemie, które jej odbierają. Obok król Stanisław August podtrzymujący spadającą z głowy koronę. Na górze uskrzydlo

Jak powstać z upadku? I rozbiór i jego następstwa

250 lat temu Rzeczpospolita doświadczyła ciężkiego ciosu, który przeszedł do historii jako I rozbiór. Państwo utraciło niemal 1/3 terytorium i ponad 1/3 liczby ludności, a także podkopane zostały jego podstawy gospodarcze. Paradoksalnie jednak okres między rozbiorem a początkiem Sejmu Wielkiego (1788) był jednym z najbardziej udanych w dziejach Rzeczypospolitej, jeśli chodzi o przeprowadzenie niezbędnych reform, a także głębokie przemiany mentalne.