Archiwum

Obraz z epoki. Portret Jeana-Jacquesa Rousseau. Mężczyzna uśmiecha się w kierunku widza, siedząc w fotelu przy biurku i zaklejając kopertę.

"Powieść polityczna" Jeana-Jacques'a Rousseau o polskiej szlachcie

250 lat temu, wiosną 1771 roku, Jean-Jacques Rousseau odesłał Michałowi Wielhorskiemu, przedstawicielowi konfederacji barskiej w Paryżu, rękopis tekstu zatytułowanegoUwagi o rządzie polskim i jego projektowanej naprawie. Zawierał on szereg zaleceń ustrojowych i spostrzeżeń,które władza zwierzchnia konfederacji barskiej miałaby wykorzystać, reformując polski system polityczny po swym oczekiwanym zwycięstwie i przejęciu władzy w kraju.

Ptaki tudzież motyle sposobem chińskim malowane, czyli rozmowa o pracach konserwatorskich w Sypialni Białego Domu

Biały Dom - pierwsza budowla na terenie Łazienek Królewskich wzniesiona od podstaw na zlecenie Stanisława Augusta - to unikatowy przykład XVIII-wiecznej polskiej architektury rezydencjonalnej. O pracach konserwatorskich, dzięki którym możemy podziwiać między innymi przepiękne dekoracje malarskie zdobiące jego wnętrza, rozmawiamy z Oskarem Rabendą, artystą plastykiem, który uczestniczył w konserwacji XVIII-wiecznych malowideł oraz jest autorem rekonstrukcji niezachowanych dekoracji na ścianach Pokoju Sypialnego.

Na górze trzy portrety z podpisami: A. S. Krasiński, S. A. Poniatowski, I. Potocki, od których biegną linię łączące się z napisem "Konstytucja". Niżej fragment starodruku z napisem: "Prawo uchwalone w Warszawie dnia 3 maja roku 1791".

"Zakończenie totalnej anarchii". Młodzież licealna ocenia Konstytucję 3 maja

Przypadająca w bieżącym roku 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest świetną okazją do przyjrzenia się okolicznościom powstania dokumentu, jego treści oraz roli dziejowej. Łazienki Królewskie, jako rezydencja współtwórcy aktu, Stanisława Augusta, przygotowały z tej okazji szereg propozycji dla osób zainteresowanych problematyką, w tym lekcje muzealne.