Archiwum

dwa obrazki kurczaków na tle kolorowch plam farby

Twórcze zabawy z obrazem

Nawet jeśli nie możecie odwiedzić muzeum osobiście, obrazy z królewskiej kolekcji mogą stać się bohaterami twórczych zabaw w domowym zaciszu. Podpowiemy Wam jak można twórczo działać z jednym z nich. W Pałacu na Wyspie, w niewielkim pokoju leżącym pomiędzy Salą Balową i Salą Salomona, znajduje się niezwykły obraz. Zastanawiacie się pewnie, o które dzieło chodzi, wszak w tym niedużym pomieszczeniu jest ich niemało i każde z nich bez wątpienia wzbudzi zainteresowanie dorosłego. Pytanie tylko, które z nich spodobałoby się dzieciom?

na kłodzie drewna siedzi mysz

Drobne ssaki Łazienek Królewskich - mikrokosmos w centrum miasta

Ogrody Łazienek Królewskich to dom dla wielu gatunków zwierząt. Niektórym z nich nie przeszkadza towarzystwo ludzi, inne kryją się w zaroślach i niełatwo je wypatrzeć.

Plakat wystawy. Na górze, na białym tle, napis "Odzyskane dziedzictwo. W 100-lecie traktatu ryskiego", pod nim odpowiednik angielski. Niżej fragment czarno-białego zdjęcia - członkowie komisji rewindykacyjnej stojący obok dwóch skrzyń.

Traktat ryski a polskie dziedzictwo kulturowe

Od 18 marca do 30 kwietnia 2021 r. w Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich oglądać można wystawę „Odzyskane dziedzictwo. W 100-lecie traktatu ryskiego”. O porozumieniu pokojowym, przebiegu odzyskiwania polskich dóbr kultury z Rosji oraz pracy nad ekspozycją opowiadają jej kuratorzy: dr Mariusz Kolmasiak i Zofia Urban.

kobieta w średnim wieku, w zimowym stroju, kuca przy ogrodzeniu, na którym wiszą plansze ze zdjęciami. Wkoło leży śnieg.

Fotowspomnienia przez trzy pokolenia

Wystawa plenerowa, będąca zwieńczeniem projektu „Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie”, dobiegła końca, jednak nasza przygoda ze wspomnieniami wciąż trwa. Dla wielu osób przesłanie zdjęć do łazienkowskiego archiwum stało się zachętą do dokładniejszego przejrzenia rodzinnych albumów i opowiedzenia swojej historii.