Archiwum

Mali Mistrzowie Ilustracji

Bohdan Butenko, który już jako mały chłopiec uwielbiał rysować nieskończone historyjki i którego gościliśmy na wernisażu wystawy, był inspiracją naszego drugiego warsztatu plastycznego pt. „Mali Mistrzowie Ilustracji”. Podczas zajęć dzieci stworzyły własną historyjkę z udziałem wybranych bohaterów książek.

W trakcie trwania warsztatów czytaliśmy na głos (dziękujemy również mamom za zaangażowanie!) przepięknie zilustrowane fragmenty takich książek jak: "Raz czterej mędrcy", "30 lutego", czy "Śniadanie Króla".  Rysowaliśmy w powietrzu esy floresy i rozmawialiśmy jak to jest być ilustratorem.


Wszystkie dzieci/zespoły/rodziny na koniec miały okazję zaprezentować swoje prace i posłuchać jakie towarzyszyły im historie. Prace dzieci z obu warsztatów są wywieszone w Starej Kordegardzie na terenie Łazienek Królewskich w sąsiedztwie „Dużych Mistrzów Ilustracji” i będzie można je oglądać do końca trwania wystawy.

 

Bacciarelli oryginalnie, czyli narastająca instalacja fotograficzna

Pracuję w Ośrodku Edukacji. Robimy tutaj taką małą instalację artystyczną. Chcę się Pan/Pani przyłączyć?
Najważniejsza była idea kopiowania. Obraz Stanisława August z klepsydrą autorstwa M. Bacciarellego był jednym z najczęściej kopiowanych wizerunków króla. Stanisław August chciał, by zawarta w wizerunku idea władcy zatroskanego o los ojczyzny dotarła do jak największej rzeszy ludzi. Jeden z tych królewskich konterfektów (pierwowzór?) wisi w Pałacu na Wyspie.
Sam Bacciarelli kierował królewską Malarnią. Tam młodzi adepci sztuk uczyli się warsztatu poprzez kopiowanie

 

Bajki, bajki, bajki...

Za nami trzy dni warsztatów Paw i Orzeł. Drugie spotkanie z bajkami Krasickiego, poświęcone było opowieściom o przedmiotach. Zastanawialiśmy się czego może nas nauczyć stary zegar, dzwonek albo... parasolka. Potem wyruszyliśmy z aparatami do Pałacu i wyławialiśmy interesujące muzealne obiekty. Jak się okazało każdy z nich skrywał jakąś historię...

Efektem warsztatów jest niewielka książeczka - mały, ale niezywkle mądry zbiór dziecięcych opowieści!!!
Zobaczie sami!
Książeczka do pobrania tutaj.

Mistrzowie ilustracji - zapraszamy na wystawę


wystawa otwarta w dniach 8.07-31.07 g. 9:00-18:00 Stara Kordegarda

wstęp wolny

Pamiętacie Gucia i Cezara, Joachima Lisa i pana Poppera?
Ośrodek Edukacji MŁK i Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają na wystawę najznakomitszych ilustratorów polskiej literatury dziecięcej. Przez cały lipiec w centrum edukacyjnym w Starej Kordegardzie prezentować będziemy ilustracje, które wiele pokoleń pamięta z dzieciństwa.

Wystawa jest kontynuacją twórczej współpracy Ośrodka Edukacji MŁK i Wydawnictwa Dwie Siostry, rozpoczętej wydaniem nagrodzonego przewodnika edukacyjnego 'Kto to widział'?

Wystawie towarzyszyć będą dwa spotkania warsztatowe