Archiwum

Malujemy róże

18 marca Salony Poezji odwiedziła Alicja z Krainy Czarów. Piotr Fronczewski, Ewa Telega i Anna Gojarska wskoczyli wspólnie do króliczej nory.

Niestety. Właśnie w owym czasie,
Gdy człowiek by się zdrzemnął,
Dziewczynki chcą, bym mówił baśnie
I ciszę mącił senną.
Lecz trudno. Na cóż opór zda się?
I tak wygrają ze mną.

Bogusławski vs Gombrowicz


W ramach cyklu "Ikony Łazienek" - kolejne spotkanie z teatrem. Zestawiliśmy Bogusławskiego z Gombrowiczem, a efekt był zadziwiający.
"Mimika" (1812) kontra "Ferdydurke" (1937).
Podczas kiedy pierwsza jest instruktażem dla aktorów, gramatyką teatru, druga demaskuje teatralność życia społecznego.
Druga stara się podważyć i gardzi kodem, który pierwsza próbowała i musiała zdefiniować. Łączą je niewątpliwie hasła: maski,

roli, zależności gestu i słowa, mimika.

Rower opowieści

fot.

Wiosna śpi w Łazienkach

Nie śpią za to Ikony Łazienek, czyli cykl dla dorosłych, będący próbą interpretacji Muzeum poprzez postacie, które tworzyły to miejsce za czasów jego świetności: Stanisław August, Wojciech Bogusławski i Marcello Bacciarelli. Projekt koncentrować się będzie przede wszystkim na problematyce wizerunku, sposobach jego kształtowania oraz mocy, jaka tkwi w społecznym postrzeganiu osoby lub miejsca.
17.03 g. 14:00
Przepis na aktora – czyli, co łączy Bogusławskiego z Gombrowiczem?
Miny! Spotkanie będzie rodzajem teatralnego eksperymentu, sytuacją niecodzienną, twórczym zderzeniem tekstów i osobowości teatralnych z XVIII i XX wieku, pretekstem do refleksji nad figurą aktora – jej historyczną i kulturową ewolucją.

Zajęcia prowadzą:

Gęsie pióro, stalówka, obsadka, kleks...
4 marca postawiliśmy pierwsze wspólne kroki w świecie kaligrafii. Zajęcia prowadziła pani Renata Zaborska. Kolejne spotkanie z cyklu PRACE RĘCZNE już za miesiąc, czyli 1 kwietnia.