Archiwum

Ilustracja czarno-biała. Piotr Wysocki w wieku 33 lat. w mundurze podporucznika armii Królestwa Polskiego.

Losy listopadowego spiskowca. Historia Piotra Wysockiego

Jego pomnik stoi dziś w Łazienkach Królewskich, obok budynku Podchorążówki. To właśnie tam 190 lat temu rozpoczął powstanie Piotr Wysocki. Kim właściwie był jeden z głównych bohaterów Nocy Listopadowej?

Zrzut ekranu. Sześć okienek w dwóch rzędach. W górnym rzędzie od lewej: pierwsze okienko - plansza tytułowa z napisem "Seminarium naukowe z okazji 256. rocznicy koronacji Stanisława Augusta. Muzeum Łazienki Królewskie, 25 listopada 2020 r.", drugie okienko

256. rocznica koronacji Stanisława Augusta

25 listopada obchodziliśmy 256. rocznicę koronacji ostatniego króla Polski. Od kilku lat kolejne rocznice tego wydarzenia stanowią w naszym Muzeum okazję do tego, aby oddać głos badaczom młodego pokolenia, którzy w swoich badaniach koncentrują się na zgłębianiu wiedzy o II poł. XVIII wieku. Efektami naszych spotkań są dwie publikacje książkowe (Zmierzch i świt. Stanisław August i Rzeczpospolita 1764–1795 oraz Królewskie diagnozy. Pisma publicystyczne Stanisława Augusta), artykuły problemowe w „Bazie wiedzy” na stronie internetowej Muzeum oraz nagrania na muzealnym kanale YouTube.

Czarno-biała fotografia. W centrum podświetlony Belweder, za nim cztery słupy światła. Przed budynkiem stoją ludzie, nad bramą wjazdową wiszą flagi.

11 Listopada po sąsiedzku w Belwederze

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, ustanowione w 1937 r. na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę.