Archiwum

Składniki potrzebne do przygotowania zupy migdałowej ułożone na kremowej serwecie: (od lewej) miska z ugotowanym ryżem, dwie cytryny, miseczka z cukrem brązowym, migdały.

Królewska kuchnia Paula Tremo. Zupa nieoczywista

Obiady czwartkowe zyskały sławę już w czasach króla Stanisława Augusta. Spotkania, podczas których dyskutowano o kulturze, sztuce i nauce, odbywały się na Zamku Królewskim i w Łazienkach. Przeszły do historii nie tylko ze względu na znamienitych gości, ale także dzięki wykwintnemu menu. Przez najbliższe miesiące będziemy je dla Was na nowo odkrywać, przyrządzając i wspólnie degustując wybrane potrawy.

Czarno-białe zdjęcie. Dr Akvilė Naudžiūnienė siedzi na drewnianych schodach, w tle półki z książkami.

Poznawanie świata, poznawanie historii

Dobiega właśnie końca rok szkolny, za nami jest już również większość egzaminów maturalnych. Zbliża się okres wakacyjny, nie tylko zresztą w Polsce. Na rozpoczęcie letniego wypoczynku zachęcamy – szczególnie nauczycieli – do przeniesienia się w realia systemu oświaty sąsiedniego kraju: Litwy. Naszą przewodniczką będzie Akvilė Naudžiūnienė, specjalistka w zakresie dydaktyki historii i historii edukacji.

Czarno-biała fotografia. Janusz Kusociński w koszulce z Orłem Białym na piersi.

Janusz Kusociński "Kusy" (1907-1940) - olimpijczyk i… łazienkowski ogrodnik

21 czerwca 2020 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę śmierci Janusza Kusocińskiego, zwanego Kusym - jednego z najbardziej znanych i wybitnych sportowców międzywojennej Polski. W jaki sposób był związany z Łazienkami?

Na drewnianym blacie leży aparat do wykonywania natychmiastowych odbitek. Na nim położone zdjęcie Pałacu na Wyspie.

Historia w erze cyfrowej

W ostatnim czasie nasza aktywność przeniosła się do świata wirtualnego na skalę dotychczas niespotykaną. Internet stał się podstawowym medium w prowadzeniu działalności kulturalnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej, co skłania do zastanowienia się nad możliwościami, jakie stwarza ta sytuacja, oraz nad perspektywami rozwoju. Porozmawialiśmy w związku z tym z Dariusem Sakalauskasem - historykiem, a jednocześnie specjalistą w zakresie nowoczesnych technologii cyfrowych.

Popiersie z gipsu pokazujące Woltera francuskiego filozofa, rzeźba

Popiersie Voltaire’a w gabinecie polskiego monarchy

Mecenat królewski Stanisława Augusta w zakresie rzeźby to nie tylko kolekcje dzieł sztuki antycznej i współczesnej oraz ich kopii, lecz także środowisko rzeźbiarzy skupionych wokół królewskiego dworu.

Wnętrze pracowni formierskiej: czterech mężczyzn wykonuje różne prace przy odlewaniu gipsowej rzeźby.

Dawne techniki wykonywania odlewów

Poszukiwanie techniki artystycznej, pozwalającej na wykonanie wiernej kopii, towarzyszyło twórcom od starożytności. W przypadku rzeźby podejmowane próby wiernego jej odwzorowania zmieniały się zależnie od materiału i wielkości oryginalnego dzieła sztuki, poprzez stosowane technologie i formy odlewnicze, aż po nowatorskie urządzenia pomiarowe powstałe w XIX wieku, pozwalające w sposób techniczny kopiować trójwymiarowy pierwowzór.