Archiwum

Fotografia w sepii. Grupa kilkudziesięciu mężczyzn, kobiet i dzieci pozuje na tle krajobrazu. Osoby w pierwszym rzędzie trzymają tabliczkę z napisem: "Łazienki 27/V. 1924"

W Łazienkach jak w domu. Codzienność i dzieciństwo w cieniu królewskiej historii

Materiały nadesłane w ramach projektu "Fotowspomnienia" odkrywają przed nami mało znany wątek z historii Łazienek Królewskich i skłaniają do spojrzenia na znajome obiekty pod innym kątem. Poprzez fotografie i towarzyszące im relacje poznajemy losy osób, dla których Łazienki były miejscem pracy oraz domem, a dla ich dzieci - miejscem dorastania.

Orzechy, żołędzie, szyszki, kora i fragmenty mchu oraz pojedyncze źdźbła trawy.

Mała kuchnia artystyczna. Kolekcja małego przyrodnika

Zbliża się jesień! W powietrzu czuć już ten charakterystyczny czas, kiedy drzewa i krzewy ubierają się w nowe kolory, a trawniki oraz ścieżki w ogrodach i parkach toną w kasztanach, żołędziach i wielobarwnych liściach. To fantastyczny moment na spacery, z których możemy przynieść skarby i stworzyć własne, unikatowe minikolekcje.

Poprzez ażurowy regał, na którym stoją drewniane skrzynki z roślinami doniczkowymi widać w oddali stół, nad którym pochyla się kilka kobiet w maseczkach. Na stole stoją rośliny w doniczkach.

Królewska wymiana roślin. Rozmowa z Córką Ogrodnika, miłośniczką i znawczynią roślin

W ostatni weekend w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni odbyła się pierwsza Królewska Wymiana Roślin. O pielęgnacji roślin i idei wymian rozmawiamy z Córką Ogrodnika, współorganizatorką wydarzenia  i ekspertką w dziedzinie roślin doniczkowych.

wiejski krajobraz, z lewej drewniana dzwonnica, z prawej duży drewniany dom, pomiędzy bezlistne drzewa. Wszystko zaśnieżone

Śladami Bronka. Rozmowa z Danutą Onyszkiewicz, stryjeczną prawnuczką Bronisława Piłsudskiego

Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w tym roku pod hasłem "Moja droga". Trudna historia naszego kraju sprawiała, że droga wielu Polaków była wyboista i prowadziła w dalekie strony, zmuszając do życia na emigracji. Jedną z takich osób był wybitny antropolog, Bronisław Piłsudski, brat dobrze wszystkim znanego Józefa Piłsudskiego, którego rezydencją w międzywojniu były Łazienki. Rozmawiamy o nim z jego stryjeczną prawnuczką, Danutą Onyszkiewicz.

Liście zielonego jarmużu i kasztany jadalne na stole.

Królewska kuchnia Paula Tremo. Jarmuż z kasztanami

Kasztany na XVIII-wiecznym stole stanowiły zarówno ozdobę, jak i popularny składnik dań mięsnych. Uprzednio ugotowane i obrane nadawały daniom charakterystyczny smak i aromat. Zaproponowane w książce kucharskiej "Kuchnia na sześć osób JP Tremona" połącznie kasztanów z jarmużem nie było wówczas popularne. Danie to wpisywało się w przepisy stanowiące nowinki kulinarne znane z królewskiego stołu Stanisława Augusta.