Lata II wojny światowej były najtragiczniejszym okresem w dziejach Łazienek Królewskich. Ogród i historyczne budowle z Pałacem na Wyspie na czele były wówczas dewastowane i grabione, zarówno w wyniku działań wojennych, jak i zamierzonej gospodarki niemieckiego okupanta. Pierwszym rozdziałem tej historii była kampania wrześniowa.
Archiwum
Nocą w ogrodzie, czyli co chiropterolog robi w Łazienkach
W dniu poprzedzającym Międzynarodową Noc Nietoperzy rozmawiamy z Katarzyną Thor, chiropterolożką badającą nietoperze w ogrodach Łazienek Królewskich
Smaki końca lata. Wytrawne marynaty, słodkie esencje i ser z jabłek
Koniec lata to był czas przygotowywania przetworów w królewskiej kuchni. By zachować smaki i aromaty letnich potraw, kuchmistrzowie gotowali dania z sezonowych składników, a także gromadzili świeże owoce i warzywa.
Wychodząc z ram - najlepszy projekt edukacyjny
Za najlepszy projekt edukacyjny na Mazowszu w konkursie "Wierzba" uznano inicjatywę Łazienek Królewskich "Wychodząc z ram". Muzeum przyznano również wyróżnienie za Bibliotekę Cyfrową.
Między Belwederem a Łazienkami. W 100-lecie Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia 2020 r. przypada stulecie Bitwy Warszawskiej, czyli starcia armii polskiej z bolszewicką nawałą, które zadecydowało o przyszłości naszej części kontynentu. Okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej jest dobrą okazją do przypomnienia związków Łazienek Królewskich z tym wiekopomnym wydarzeniem.
O pszczołach, miodzie i zamiłowaniu do tradycji. Rozmowa z Januszem Marzewskim z Kurpiowskiego Bractwa Bartnego
Adam Chętnik, badacz kultury kurpiowskiej, pisząc o bartnictwie przywołał słowa piosenki: "Bogata jest Palestyna, / Lecz Puszcza bogatsza i basta! / Tam rzeką miód płynąć zaczyna, / A nam na drzewach wyrasta"[1]. Kurpiowskie Bractwo Bartne działa na rzecz przywracania pszczół do ich naturalnego środowiska – do leśnych barci.