Archiwum

Stanowisko obrony przeciwlotniczej na strychu jednego z budynków w Łazienkach Królewskich, uzupełnione w czasie okupacji o niemieckie napisy (widok  ściany z polskimi i niemieckimi napisami wojskowymi) Fot. Mariusz Kolmasiak/MŁK

Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy! Łazienki Królewskie podczas kampanii wrześniowej 1939 r.

Lata II wojny światowej były najtragiczniejszym okresem w dziejach Łazienek Królewskich. Ogród i historyczne budowle z Pałacem na Wyspie na czele były wówczas dewastowane i grabione, zarówno w wyniku działań wojennych, jak i zamierzonej gospodarki niemieckiego okupanta. Pierwszym rozdziałem tej historii była kampania wrześniowa.

Dłoń w niebieskiej rękawicy trzymająca małego nietoperza z otwartym pyszczkiem

Nocą w ogrodzie, czyli co chiropterolog robi w Łazienkach

W dniu poprzedzającym Międzynarodową Noc Nietoperzy rozmawiamy z Katarzyną Thor, chiropterolożką badającą nietoperze w ogrodach Łazienek Królewskich

Jabłka i gruszki leżące na blacie.

Smaki końca lata. Wytrawne marynaty, słodkie esencje i ser z jabłek

Koniec lata to był czas przygotowywania przetworów w królewskiej kuchni. By zachować smaki i aromaty letnich potraw, kuchmistrzowie gotowali dania z sezonowych składników, a także gromadzili świeże owoce i warzywa.

Józef Piłsudski wręczający na tarasie Pałacu na Wyspie sztandar dowódcy 2. Pułku Saperów Kaniowskich, zdjęcie z tygodnika „Świat” z 1921 r., źródło: Biblioteka Narodowa.

Między Belwederem a Łazienkami. W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2020 r. przypada stulecie Bitwy Warszawskiej, czyli starcia armii polskiej z bolszewicką nawałą, które zadecydowało o przyszłości naszej części kontynentu. Okrągła rocznica Bitwy Warszawskiej jest dobrą okazją do przypomnienia związków Łazienek Królewskich z tym wiekopomnym wydarzeniem.

Pszczoły wchodzące przez otwór w drzewie do wnętrza barci.

O pszczołach, miodzie i zamiłowaniu do tradycji. Rozmowa z Januszem Marzewskim z Kurpiowskiego Bractwa Bartnego

Adam Chętnik, badacz kultury kurpiowskiej, pisząc o bartnictwie przywołał słowa piosenki: "Bogata jest Palestyna, / Lecz Puszcza bogatsza i basta! / Tam rzeką miód płynąć zaczyna, / A nam na drzewach wyrasta"[1]. Kurpiowskie Bractwo Bartne działa na rzecz przywracania pszczół do ich naturalnego środowiska – do leśnych barci.

Fragment obrazu "Judyta z głową Holofernesa". Na pierwszym planie leży zielona poduszka z ozdobnymi złoceniami.

Malarskie zmagania z materią

Szelest tafty, śliskość satyny, miękkość aksamitu, połysk złotych nici… Jak przełożyć te właściwości na język malarstwa? Artyści od wieków mają na to swoje sposoby, co można zaobserwować, przyglądając się dziełom z królewskiej kolekcji.