Archiwum

Pióro ozdobne pawia nazywane pawim oczkiem

Śladami łazienkowskiej fauny: miszmasz gatunkowy

Świat przyrody jest niezwykle ciekawy i różnorodny. A zazwyczaj najbardziej interesujące jest to, co pozornie niewidoczne, co zwykle stanowi dla nas tło, a nie główny cel naszych obserwacji.

Na suficie teatru królewskiego namalowano błękitne niebo z białymi obłokami. W centrum jest namalowany Apollo, który jedzie na kwadrydze. W rogach plafonu namalowano portrety czterech dramatopisarzy: Sofoklesa, Racine'a, Woltera i Szekspira.

Stanisław August czyta Shakespeare'a

Stanisław Antoni Poniatowski, późniejszy król Polski, w 1754 r. przebywał w Londynie, gdzie zapoznał się z twórczością Williama Shakespeare’a (1564-1616).

Gabinet króla, czyli domowe biuro


Nastał czas pracy zdalnej. Większość z nas aranżuje prowizoryczne domowe biura. W salonie, w kuchni, na balkonie…Szczęściarze posiadają gabinety. Warunki na pewno nie zawsze są komfortowe (szczególnie, gdy biuro dzielimy z licznymi domownikami), ale za to do pracy mamy bliżej niż kiedykolwiek.

Modyfikowanie obrazów

Czy dawne obrazy, które dziś oglądamy w muzeach i galeriach sztuki, wyglądały identycznie w momencie swego powstania? Okazuje się, że niekoniecznie. Oczywiście, że z czasem obraz staje się ciemniejszy, a na jego powierzchni możemy zobaczyć spękaną farbę tzw. krakelury. Jednak czy możliwe jest, aby w międzyczasie oryginalny obraz został przemalowany i uzupełniony o nowe elementy? 

Teatr szekspirowski w Londynie pod gołym niebem z lożami dla widzów.

"J’adore Shakespeare". Szekspiromania Stanisława Augusta

William Shakespeare to dramatopisarz cieszący się nieustającą popularnością. Jeden z jego biografów, Anthony Holden, zaznacza, że jest on obiektem dociekań m.in. historyków, feministek, dekonstrukcjonistów czy postmodernistów, i dodaje, że może któregoś dnia ktoś w końcu zbierze te rozproszone informacje oraz wycinkowe analizy i hipotezy na temat angielskiego dramatopisarza w całość.

Trzy kulki elastycznej masy w różnych odcieniach bieli. Środkowa kulka jest trzymana w prawej ręce. Ułożone na czarnym tle.

Domowa Galeria Rzeźby

Chcecie zająć czymś swoje ręce? Proponujemy coś, co przypadnie do gustu nie tylko małym, lecz także trochę starszym uczestnikom kultury. W sytuacji, gdy nie możemy wybrać się do muzeum czy galerii sztuki, z powodzeniem możemy stworzyć ich namiastkę w domowym zaciszu.