Archiwum

Kciuk i palec wskazujący prawej dłoni trzymające gałązkę kwitnącego nabiało drzewa jabłoni.

Domowe żywioły. Ziemia

Bogini Flora, kiedy była mała, codziennie spacerując, wszystkiego dotykała. Nuciła wtedy sobie pod nosem taką piosenkę wesołym głosem: To tu, to tam czegoś rączką dotykam. Raz złapię patyk, raz ziemi grudkę, raz trawy kępę, piłkę lub mrówkę.  A czasem kiedy mam zamknięte oczy, coś, co złapię w rękę, potrafi mnie zaskoczyć.

Portret kobiety siedzącej pod drzewem z książką w ręku i spoczywającego u jej stóp brązowego pieska.

Pierwowzór Telimeny. Anna Szaniawska i jej pieski

W łazienkowskiej kolekcji znajduje się niewielki obraz, przedstawiający siedzącą pod drzewem kobietę z książką w ręku i spoczywającego u jej stóp brązowego pieska. Kiedy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, że otoczenie owej damy, nie jest miejscem abstrakcyjnym. To Łazienki!

Teatr Królewski. Na środku scena, po bokach loże, pomiędzy nimi świecące kinkiety.

Dekoracja malarska Teatru Królewskiego - karta pracy (język angielski)

Teatr Królewski w Starej Oranżerii to jeden z niewielu zachowanych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.

Portretowanie portretów

Czasem spoglądają na nas z zaciekawieniem, innym razem delikatnie się uśmiechają, bywa że są wobec nas wyniosłe i niedostępne… To postacie, których wizerunki uwiecznione zostały na obrazach znajdujących się w kolekcji króla Stanisława Augusta.

Kora dębu szypułkowego pokryta zielonym mchem

Kora drzew

Niegdyś teren, na którym położne są łazienkowskie ogrody, był podmokły. Skład gatunkowy drzew różnił się od obecnego. W miarę osuszania terenu na miejsce roślin bagiennych wchodziły gatunki bardziej sucholubne. Obecnie w ogrodach Łazienek Królewskich rośnie około 9 500 drzew różnych gatunków.

Dziewczynka trzyma w ręku mały koszyk

Kropki w paski online - w powiększeniu, w pomniejszeniu

Czy pamiętacie małego, zaspanego Amorka, którego zapraszaliśmy ostatnio do zabawy? Każdy śpioszek, gdy wstaje rano i po przebudzeniu myśli o jedzeniu, może mieć małe smutki i duży głód. Znajdźmy na to sposób! Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Kropki w paski online", podczas którego opowiemy o wielkich i małych sprawach łazienkowskiego Amora.