Archiwum

Bańkowa zabawa

Dostarczają nam chwil pełnych niezapomnianych wrażeń. Ich delikatny taniec zachwyca i hipnotyzuje. Dzięki ich magii dorośli mogą choć na chwilę stać się dziećmi, a dzieci doświadczyć radosnej i spontanicznej zabawy. Mowa tu oczywiście o bańkach mydlanych!

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające Pałac na Wyspie z lotu ptaka. Po lewej stronie Pawilon Zachodni z widoczną kaplicą.

Łazienkowskie komunie i belwederskie podwieczorki

Łazienki Królewskie mają wiele tajemnic, a jedną z nich jest pałacowa kaplica i odbywające się w niej w międzywojniu Pierwsze Komunie Święte, m.in. córek Marszałka Piłsudskiego. Rokrocznie, przechodząc alejkami pośród kwitnących drzew, krzewów i kwiatów, dzieci zjawiały się w parku, aby przyjąć tu po raz pierwszy Eucharystię podczas mszy. Gdzie dokładnie to się odbywało i  dlaczego akurat w Łazienkach?

Dzieło w miniaturze. Zmniejszanie obrazów

"Małe jest piękne", a jeszcze piękniejsza może być miniaturowa kolekcja dzieł sztuki. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym malarka Aneta Klejnowska podpowiada, jak stworzyć własną miniaturową galerię obrazów, inspirowaną dziełami z kolekcji króla Stanisław Agusta. Przytaczamy również ciekawostki dotyczące osiemnastowiecznej "miniaturomanii".

Drobne, niebieskie kwiatki na tle zielono-szarych liści

Co kwitnie w Łazienkach Królewskich?

Maj to miesiąc uwielbiany przez wszystkich. Drzewa, krzewy i trawa aż rażą w oczy soczystą zielenią.
Rabaty oraz klomby mają niezliczoną ilość barw, a łąki kwietne cieszą kwitnącymi roślinami. Maj jest piękny, pachnący i bardzo kolorowy. Jakie rośliny możemy podziwiać w tym miesiącu w ogrodach Łazienek Królewskich? Przedstawimy Wam kilka z nich.

Pojedyńcze źdźbła trawy, za którymi są schowane grube faliste linie w kolorach tęczy.

Mała kuchnia artystyczna, czyli domowa strefa malucha

Dziś w ramach domowej strefy malucha zachęcamy Was do samodzielnego tworzenia i dekorowania rzeźb. Poznajcie prosty przepis i stwórzcie niezwykłe dzieła.

Lekcja muzealna zamiast godziny wychowawczej

Od kwietnia realizujemy w Łazienkach Królewskich lekcje muzealne online. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia są wsparciem dla uczniów i nauczycieli. Zależy nam, by nie tylko stanowiły pomoc w realizacji podstawy programowej, ale były także pretekstem do wartościowego spotkania i rozmowy o otaczającej rzeczywistości. Dlatego wprowadziliśmy nowy rodzaj lekcji pt. "Muzealne rozmowy…"